Pracownia RTG

zdjęcia RVG punktowe, panoramiczna

Pierwsza wizyta?

Prosimy o kontakt telefoniczny !

+48   607 309 511

 

Fotografia RVG

Punktowe zdjęcie RVG wykorzystuje się do oceny pojedynczych zębów. Jest ono celowane na konkretny, mały obszar jamy ustnej dla zobrazowania korony i korzenia zęba. Na jego podstawie można określić np., czy ząb jest prawidłowo przeleczony kanałowo, oraz czy ma próchnicę pod wypełnieniem, lub na powierzchni stycznej.

 

Zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne

Zdjęcie pantomograficzne (tzw. „panorama”) jest doskonałym elementem uzupełniającym diagnostykę jamy ustnej. Widać na niej nie tylko wszystkie zęby, ale również inne tkanki twarde pacjenta w obszarze obrazowania. Dzięki takiemu zdjęciu możemy dokładniej ocenić np. źródło bólu u pacjenta w trudnych i wątpliwych przypadkach, kiedy wskazanie tzw. zęba przyczynowego nie jest oczywiste. 

Zdjęcie cefalometryczne służy diagnostyce wad zgryzu. Jest niezbędne do ustalenia właściwego planu leczenia pacjenta ortodontycznego.

Zdjęcia RVG

Gabinet jest wyposażony w dwa aparaty punktowe do zdjęć RVG, które znajdują się przy unitach stomatologicznych. W przypadku RVG dawka promieniowania jest o wiele mniejsza, w związku z tym bezpieczniejsza dla pacjenta, niż w przypadku konwencjonalnych, starszych zdjęć RTG na kliszy. 

Punktowe, pojedyncze zdjęcie najczęściej można wykonać nawet u kobiet w ciąży, jeśli istnieje taka potrzeba (np. diagnostyka źródła bólu), ponieważ dawka promieniowania jest tak mała, że nie stwarza zagrożenia dla dziecka.

 

Zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne

W naszym gabinecie wykonujemy zdjęcia panoramiczne, które na życzenie pacjenta udostępniamy w wersji na pendrivie. Obraz jamy ustnej uzyskujemy natychmiastowo na komputerze i szczegółowo omawiamy z pacjentem.

Zdjęcia cefalometryczne dają nam informację o strukturach twardych głowy pacjenta w ujęciu z profilu.

 

Najczęstsze pytania

Masz inne pytanie – zadzwoń do nas i zapytaj.

Czy fotografia jest bezpieczna?

Zdjęcia w naszym gabinecie to zdjęcia RVG, ze zmniejszoną dawką promieniowania w porównaniu do konwencjonalnych zdjęć RTG na kliszy. Dodatkowo, podczas wykonywania zdjęć pacjentów ochraniamy ołowianym fartuchem, który chroni przed promieniowaniem.

Kobieta w ciąży?

Kobietom w ciąży nie zaleca się wykonywania zdjęć panoramicznych ze względu na dawkę promieniowania, a jedynie zdjęcia punktowe w ściśle określonych przypadkach, najlepiej po konsultacji z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

Jak często wykonywać zdjęcie panoramiczne jamy ustnej?

Zdjęcie  panoramiczne jest „ważne” około pół roku. Ze względu na dynamikę procesów zachodzących w jamie ustnej zaleca się wykonywać zdjęcie panoramiczne średnio raz na 2 lata w celach szeroko pojętej diagnostyki.

Co widać na zdjęciu RVG i dlaczego warto je wykonać?

Na zdjęciach RVG widoczne są tkanki twarde pacjenta zarówno zęby, jak i inne twarde struktury okoliczne. Zdjęcia służą diagnostyce chorób jamy ustnej.

Umów wizytę w naszym gabinecie.