Chirurgia

Usuwanie zatrzymanych 8-ek, ekstrakcje zębów

Telefon:

+48 607 309 511

Lokalizacja

Tęczowa 85/1 Wrocław

Usuwanie zatrzymanych 8-ek

Zęby zatrzymane, szczególnie 8ki, czyli tzw. zęby mądrości są niebezpieczne, jeśli pozostają w jamie ustnej.

Mogą zniszczyć korzenie 7ki, lub kość szczęki, czy żuchwy, a nawet w skrajnych przypadkach ulec zezłośliwieniu i stać się zmianą nowotworową. Najlepiej jest pozbyć się zęba zatrzymanego z jamy ustnej. Decyzję taką podejmuje chirurg po wnikliwej analizie zdjęcia panoramicznego, a czasami kieruje pacjenta na dodatkowe zdjęcie 3D.

Jest wiele powodów, dla których zatrzymane w kości, niewidoczne w jamie ustnej „zęby mądrości”, czyli „ósemki” należy usuwać. 

Wbrew obiegowej opinii, że „jeśli nie boli, to jest ok”, wcale dobrze nie jest. 
Bardzo często nie zdajemy sobie w ogóle sprawy, że jesteśmy nieszczęśliwymi posiadaczami tych zębów. Nieraz dopiero rutynowe zdjęcie panoramiczne pokazuje nam ich obecność.
Jeśli mamy zatrzymane trzecie trzonowce, to należy się ich pozbyć, bo
nie ma miejsca do ich wyrznięcia. Zeby zatrzymane pretenduja do powstawania torbieli i stanow zapalnych objawiajacych sie bolesnoscia, szczekosciskiem, stanem ropnym. Bardzo często uszkadzaja zeby 7 przez ucisk doprowadzajac do ich resorpcji i w takiej sytuacji trzeba je usuwać, czyli pacjent traci drugie trzonowce, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego uzębienia. Zatrzymane „ósemki” wytwarzaja w kości kieszenie dziaslowe i kostne, gdzie gromadza sie bakterie ktore powoduja nawrotowe stany zapalne, bolesnosc, nieprzyjemny zapach z ust.  

Ekstrakcje zębów

Jeśli ząb „źle rokuje”, czyli niemożliwe jest jego odtworzenie w żaden sposób, w tym także protetyczny i do tego jest źródłem zakażenia dla organizmu i próchnicy dla innych zębów, to należy go usunąć. Jest to podejście ostateczne i wiąże się z potrzebą uzupełnienia braku albo protetycznie, albo implantologicznie.

Dla zdrowego funkcjonowania uzębienia powinno być w jamie ustnej 28 zębów – 14 w górnej i 14 w dolnej szczęce.

Plastyka zatoki szczękowej

Zatrzymana 8ka górna czasami położona jest w zatoce szczękowej. Zabieg ekstrakcji takiego zęba wymaga dodatkowego postępowania, czyli odpowiedniego zaopatrzenia zatoki szczękowej.

Zabieg implantacji górnych zębów przedtrzonowych i trzonowych też często wymaga plastyki zatoki szczękowej – należy podnieść dno zatoki, żeby móc wszczepić implant zęba.

 

Jak pracujemy ?

 

Praca w naszym gabinecie odbywa się „na 4 ręce”. Asystentka czynnie uczestniczy w zabiegach stomatologicznych przy fotelu pacjenta.

Plan leczenia sporządzamy na podstawie zdjęcia panoramicznego, które wykonujemy w gabinecie.

 

Umów wizytę: