Endodoncja

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Telefon:

+48 607 309 511

Lokalizacja

Tęczowa 85/1 Wrocław

Pierwotne leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, to zabieg polegający na usunięciu żywej tkanki zęba, tzw. miazgi, która występuje w koronie i korzeniu, bądź korzeniach zęba. Często jest ona zmieniona zapalnie, wywołuje wtedy ból i to jest powodem leczenia kanałowego zęba. Czasami ząb jeszcze nie boli, ale proces próchnicowy w nim jest tak zaawansowany, że wymaga on leczenia kanałowego, a zaniehanie tego leczenia spowoduje ból w późniejszym czasie.

Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego wykonujemy zdjęcie panoramiczne, lub punktowe, żeby zobaczyć i ocenić anatomię zęba.

Leczenie kanałowe, po etapie poszerzania kanałów korzeniowych i pomiaru ich długości, kończy się wypełnieniem kanałów korzeniowych ciepłą gutaperką. Materiał ten jest pochodzenia roślinnego i nie powoduje odczynów zapalnych ze strony tkanek otaczających ząb.

 

 

 

 

Powtórne leczenie kanałowe

Czasami należy wykonać powtórne leczenie kanałowe zęba, który już kiedyś wcześniej był leczony kanałowo.

Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej wtedy, gdy ząb wcześniej leczony kanałowo daje dolegliwości bólowe, albo na zdjęciu panoramicznym  zauważamy tzw. „zmiany okołowierzchołowe”, czyli nagromadzenie ziarniny przy wierzchołku korzenia, lub korzeni zębów, które mają ślady leczenia kanałowego.

Powtórne leczenie kanałowe jest zwykle trudniejsze, niż pierwotne leczenie, ze względu na to, że materiał pozostawiony w kanałach korzeniowych zamyka ich światło. Do tego zabiegu bardzo przydaje się mikroskop, który pozwala na pracę w powiększeniu, czyli bardziej precyzyjną i bezpieczną dla pacjenta. 

Z reguły powtórne leczenie kanałowe skutkuje wycofaniem się patologicznych zmian okołowierzchołkowych i ustanie ewentualnych wcześniejszych dolegliwości bólowych.

Jak pracujemy ?

 

Do leczenia endodontycznego (kanałowego) używamy w naszym gabinecie mikroskopu Seliga Smart Optic. Praca z mikroskopem umożliwia nam dokładniejsze leczenie, możliwość odnalezienia dodatkowych kanałów korzeniowych, często niemożliwych do zobaczenia bez powiększenia. Mikroskop pomaga wyleczyć cienkie, zakrzywione i trudno dostępne kanały korzeniowe, a także poprawić wcześniejsze leczenie, które było często wykonane wiele lat temu, bez użycia specjalistycznego sprzętu.

 

Umów wizytę: